Животно на силата (шаманизъм)

Всяка друга магия, която не се вписва в останалите категории - Висша магия, Шаманизъм, Хрономагия, Древна Магия... всичко, за което се досетите. Тук можете да пишете за нови магически системи, вашите магически идеи.

Мнениеот sanguinary » 26 Май 2009, 22:08

м Лъчезар написа:На различна информация сме попаднали . За индианските шамани поне където и да съм чел винаги са присъствали тези вещества които са в основата на практиките . Но като си чел едно а аз друго няма как да разберем кой прав кой крив .

Лъчезаре. Не знам кои са източниците ти на информация, нито за кои индианци са те информирали тези източници, но все пак, не е зле да се има предвид, че от индианци до индианци има голяма разлика.
Все пак, опитай се да се сетиш за някои от тези източници, пък може и да са интересни и достоверни, колкото и да се съмнявам в това. Що се отнася до индианците от Северна Америка, там трудно можеш да ме изненадаш с нещо ново за традиционния шаманизъм, а още по-трудно ще изненадаш бай Вълчан. Така че една много голяма част от индианците отпадат. Относно Южна Америка, там, че се подрускват, няма спор. И все пак, шамани има и е имало, далеч не само при индианците.
Аватар
sanguinary
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 422
Регистриран на: 04 Яну 2006, 07:43

Мнениеот Black Wolf » 27 Май 2009, 07:04

Абе там се "подрусват", ама и пак само в някои части на Южна Америка.
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот м Лъчезар » 27 Май 2009, 07:51

Източници не съм гледал защото знам че няма да ги запомня (нито едно име на автор) . А може би различията идват от това че вие мислите че казвам че постоянно са се друсали на всякъде по света дека има шаманизъм . Има шамани (а и не само шамани а просто хора от племето) които са взимали тези неща само няколко пъти в живота си и това е толкова малко че може да се смята че въобще не са взимали но макар и няколко пъти пак това е основата . Не съм чувал за шаман от племената който да не мисли че тези растения не дават по - голяма сила за контакт с духовете . А щом дават следователно няма как никога да не ги опитат . Има доста места за които съм чел че само единствен път трябва да се взима такова нещо (при посвещаването в дадено нещо) . В някои култури които може никога да не ползват растения пък карат тялото да произвежда "наркотични" вещества чрез огромна болка от която можеш да припаднеш чак например . Тогава тялото се друса за да се справи с болката . Или пък сиуксите които карат децата да седят с денонощия без да спят докато мозъка вече не знае дали е буден или не и да се появят виденията . Да не говорим и че в централна америка и не само там индианците са се наливали с алкохол повече дори от войниците с които са се били .
Адът е тук на земята
Аватар
м Лъчезар
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 71
Регистриран на: 16 Апр 2009, 06:40

Мнениеот sanguinary » 27 Май 2009, 10:28

:mrgreen: Приятелю, нямам никаква представа кой ти е напълнил така здраво главата с тези неща.
Виждам, че вече обръщаш нещата на чиста проба инатене, което си припомниш от детството и Кастанеда.
Аз лично съм до тук.
м Лъчезар написа:Тия които са повдигнали темата за затворен кръг да си се затварят . Познавам ги и няма какво да науча от тях

Успех, Лъчко. icon_salut
Аватар
sanguinary
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 422
Регистриран на: 04 Яну 2006, 07:43

Мнениеот Black Wolf » 27 Май 2009, 18:37

Ти за сиуксите къде ги прочете тези неща?!? confused2 Нещо си се объркАл... Може би някой нещо ти е разправял за т.нар. "търсене на видения", ама или той не е бил в час, или ти не си доразбрал. Щото не става въпрос "да седят с денонщия без да спят", още повече пък децата... Ти ги изкара невероятни садисти тея сиукси бе! :mrgreen:

А сещеш ли се във времената когато "индианците са се били с войниците" откъде и колко често са имали алкохол? :wink:

Виж, аз винаги съм смятал, че тук не е място за ограмотяване, затова просто ще те посъветвам да се пообразоваш малко, да се поинтересуваш, да потърсиш, пък после можем да приказваме.
А ако не знаеш нещо, по-добре попитай, вместо да твърдиш нелепости.
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот virtual_panacea » 31 Май 2009, 18:37

sanguinary написа::mrgreen:
В действителност, при повечето е силно утвърдено мнението, че шаман е човек, който рядко е на себе си, а Кастанеда е велика личност. И двете са еднакво верни глупости. Радвам се, че се научих да се смея на подобни твърдения, вместо да се дразня.


Признавам си, че и моите впечатления са такива. Свързвам тези треволяци с разни индиански окултни практики.
Но честно казано не съм попадала на литература по тези въпроси и предполагам и аз, както Лъчезар ще прозвуча смешно, ако твърдя нещо със сигурност.
Като стана дума за аяуаска, ето един много интересен филм по темата:

D'Autres mondes/Other Worlds/Други светове(2004)(Ayahuasca)

Искам да попитам. Не всички хора са умеели да медитират и да използват халюциогени. Как тогава са разбирали кое е тяхното животно на силата? Има ли вариант, при който някой, като мен, би могъл да разбере това животно и да си го почита?
Аватар
virtual_panacea
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 20
Регистриран на: 16 Фев 2006, 03:12

Мнениеот B-L-O-T » 01 Юни 2009, 18:38

Сигурно съм го написал в някой от първите постове . . .
Животното на силата е най-често твоето любимо животно . Ако харесваш например прекалено много орли и им се възхищаваш и щом ги видиш се заглеждаш повечко в телевизора , навярно точно орелът е твоето животно на силата . Естествено това не е сигурна работа .
100 Каба Гайди
Аватар
B-L-O-T
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 1257
Регистриран на: 13 Май 2006, 06:45

Мнениеот virtual_panacea » 02 Юни 2009, 14:51

B-L-O-T написа:Сигурно съм го написал в някой от първите постове . . .
Животното на силата е най-често твоето любимо животно . Ако харесваш например прекалено много орли и им се възхищаваш и щом ги видиш се заглеждаш повечко в телевизора , навярно точно орелът е твоето животно на силата . Естествено това не е сигурна работа .

Ами не. Все пак следя темата от самото начало, защото ми е особено интересна.
Дорбе, приемам че животно на силата се избира по симпатии и по привличане, защото това е единственото, което съм чела, но... от там идва на дневен ред следващият въпрос. Как човек да знае от какво има нужда това животно на силата? Добре, ще си го татуира, да кажем, ще си направи накити с образа на това животно, ще измисли песен, но... няма ли за това някакъв определен ред, последователност или... не знам, рецепта? Това, с татуировката, песента и прочее... ми звучи малко, като поведение на подрастващ, който е влюбен в съученичката си. Не ограмотяване, както каза някой, но ей така, нещо като ... кратък пътеводител, за хора, които си нямат понятие от това, но са решили, че все от някъде трябва да започнат и решават, че трябва да намерят своят Гардиън Спирит. Казваш, че го храни. Добре, но ... под хранене, нормален читател, който не се е докосвал до тия неща, ще зяпне в недоумение и ще започне да му сипва млека по разни кофички :mrgreen:
Хем казваш, хем не казваш... и така някой може да изглежда смешно, когато се опита да следва съветите, вначалото.
Аватар
virtual_panacea
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 20
Регистриран на: 16 Фев 2006, 03:12

Мнениеот м Лъчезар » 02 Юни 2009, 15:47

Говориш вече глупости . Най-вече говориш с неуважение и насмешка . Какво да ти обяснявам в такъв случай ?
Адът е тук на земята
Аватар
м Лъчезар
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 71
Регистриран на: 16 Апр 2009, 06:40

Мнениеот Black Wolf » 02 Юни 2009, 17:24

virtual_panacea написа:Все пак следя темата от самото начало, защото ми е особено интересна.

Ами тогава чети внимателно. Имаш няколко възможности:
- Да следваш някоя "модерна" техника. Разбира се, ако тръгнеш след бръмбар, ще те заведе на бунището. Нормална последица от Ню-ейджа. :mrgreen:
Харнър е все пак на границата на традиционализма и нюейджарщината и неговите техники могат да са от полза. Да не повярва човек... :mrgreen:
- Да тръгнеш по класическия начин - пост за търсене на видения. Или ще срещнеш "пазача" или не. Може да го срещнеш на 5-я или 10-я път... Важното е да не губиш кураж. :mrgreen:
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот virtual_panacea » 02 Юни 2009, 20:28

м Лъчезар написа:Говориш вече глупости . Най-вече говориш с неуважение и насмешка . Какво да ти обяснявам в такъв случай ?

м Лъчезар, ще ти го кажа така.
Аз не съм попадала на подобна литература. Не съм чела нищо за традиционният шаманизъм, но някои неща са ми интересни. Не смятам да ставам шаман, това би било смешно. Не смятам да се впускам в подробности, но има неща, които бих искала да знам. Тук има хора, които знаят, както и такива, които дори и да не знаят, биха могли да ме насочат. За това зададох въпросите си тук. Ти не си нито от едните, нито от другите. Ти си като мен, с тая разлика, че ти смяташ, че знаеш всичко. И това е за насмешка, а не начина, по който аз се отнасям към темата. Ако няма какво да кажеш, по-добре е да не казваш нищо, вместо да се правиш на разсърден духовен водач и лечител на индианско племе.

Black Wolf написа:
virtual_panacea написа:Все пак следя темата от самото начало, защото ми е особено интересна.

Ами тогава чети внимателно. Имаш няколко възможности:
- Да следваш някоя "модерна" техника. Разбира се, ако тръгнеш след бръмбар, ще те заведе на бунището. Нормална последица от Ню-ейджа. :mrgreen:
Харнър е все пак на границата на традиционализма и нюейджарщината и неговите техники могат да са от полза. Да не повярва човек... :mrgreen:
- Да тръгнеш по класическия начин - пост за търсене на видения. Или ще срещнеш "пазача" или не. Може да го срещнеш на 5-я или 10-я път... Важното е да не губиш кураж. :mrgreen:


Варианта с постенето ми харесва.
Ню Ейджа, както го наричате, ми звучи повече като погрешно представяне и дори изкривяване на правилните методи и практики, с цел "окрасяване", съответно предизвикване на по-голям интерес и евентуално облаги.
Не знам защо, но Харнър винаги съм го смятала за един един от представителите на „ню ейдж”, макар че наистина доста е попътувал и е видял. Предполагам би бил удачен вариант, като начало. Надявам се поне да предава достоверно и точно нещата, които е видял и чул, от хората, при които е бил. За мен това би било напълно достатъчно.
Постенето ми е лесно, поне от гледна точка на лишенията. Само че... няма как да седя в гора няколко денонощия. Правела съм го, но вечер се прибирам и спя в нас, на сутринта пак отивам в гората и стоя. Може да се смеете, но не бях съвсем наясно защо го правя и какво очаквах. Просто ми харесваше и се чуствах добре, а не че видение чаках. Сега вече ще знам.
Кураж няма да изгубя тогава, когато съм убедена, че правя това, което е правилно и не ме тероризират колебания.
Остана само да ти благодаря за това, че ми разпъди колебанията, Черен Вълк и да изчакам подходящо време за започване на дейността. Предполагам, че ще разбера, когато дойде това време, за това няма да си правя предварителни планове.
Ако има още нещо, ще питам, стига да не стана досадна.
Аватар
virtual_panacea
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 20
Регистриран на: 16 Фев 2006, 03:12

Мнениеот nikoj » 28 Юни 2009, 11:50

Аууу, интересна тема, пълна с маса глупости. Съгласен съм, че Кастанеда е шарлатанин и подстрекава към нарконания. Светът все още не е видял успял маг-наркоман :?
Уточнявам, че като цяло не практикувам шамански методи /малко са старомодни и е нормално да изчезнат, както и става/. Заклинянето обаче позволява да се доберете до същността на въпроснните животни-помощници, пазители и т.н. Всяко едно животно /обикновено хищници и дивеч/ има свои черти, качества, които са били почитани от шаманските култури. Това е създало егрегорни форми, които лесно могат да се евокират и да се използват за водачи при астрални пътувания /доста е силна егрегорната форма на вълка/. Елементарна техника е да медитирате върху някои познато място с вход на пещера. Минавате през пещерата, която е тунел. Излизате в красива градина с много животни. Първото, което ви докосне е вашия тотем. Колкото повече работите с него, толкова по-реално ще става.

Това е цялата философия на тотемизма /в най-общи линии/. И да знаете че ако някой лош шаман ви заколи тотемното животно, не умирайте!!! Егрегорът на животното ви е жив и с удоволствие ще ви предостави негов клонинг icon_color
Аватар
nikoj
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 147
Регистриран на: 07 Фев 2005, 08:45

Мнениеот Black Wolf » 29 Юни 2009, 05:50

nikoj написа:Уточнявам, че като цяло не практикувам шамански методи /малко са старомодни и е нормално да изчезнат, както и става/.

Тц. Там е работата, че не става така. :wink:
И всичко това няма нищо общо нито с егрегори, нито с някоя подобна концепция... :wink:
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот nikoj » 29 Юни 2009, 07:17

Black Wolf написа:Тц. Там е работата, че не става така. :wink:
И всичко това няма нищо общо нито с егрегори, нито с някоя подобна концепция... :wink:


:roll: Сигурен ли си?

Ако се приеме, че има една единстена истина, може би щеше да си прав. Концепциите възникват от хората и служат на хората да структурират тяхното познание. Ако шаманизмът /анимистична концепция/ беше ултимативен т.е. достатъчно добър за да просъществува във всяко време, той нямаше да бъде изместен от вещерските, политеистични и монотеистични концепции.

Всеки сам трябва да разбере как да накара силите му да проработят и да обясни околния свят на подсъзнанието си. Егрегорите са един от начините да манипулираме аспектите на вселената. Например Озирис от египетската митология е егрегорирания аспект на цикъла на живота. Съмнявам се египтяните да са знаели нещо за егрегори, но и днес Озирис може да бъде призован.

Аналогично е положението с по-старите вярвания в духовете от племената, които почват да почитат животните. Много по-лесно е да призовеш дух на вълк, отколкото на върколак /който е съвременна измислица/.
Аватар
nikoj
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 147
Регистриран на: 07 Фев 2005, 08:45

Мнениеот м Лъчезар » 29 Юни 2009, 11:25

Не може човек който не се е "докоснал" до силата на тези растения да говори за тях каквото и да било . Наблюденията ми от години са че всеки който ги хули по някакъв начин не ги е употребявал . Всеки употребил ги от друга страна говори с възхищение за тях .
И по темата - тези неща са много добър начин да се види животното на силата дори да не е шаман и да не може да сканира или просто да "види" .
Адът е тук на земята
Аватар
м Лъчезар
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 71
Регистриран на: 16 Апр 2009, 06:40

Мнениеот Black Wolf » 29 Юни 2009, 18:38

nikoj написа: :roll: Сигурен ли си?

Да.
nikoj написа:Ако се приеме, че има една единстена истина, може би щеше да си прав. Концепциите възникват от хората и служат на хората да структурират тяхното познание. Ако шаманизмът /анимистична концепция/ беше ултимативен т.е. достатъчно добър за да просъществува във всяко време, той нямаше да бъде изместен от вещерските, политеистични и монотеистични концепции.

Всички тези концепции (като изключим вещерските, които също са съвремена измислица) са се наложили благодарение на политически действия.
Примено езичеството в Европа да не би да е изместено от християнството? Не, то е унищожено с точно определена цел.

Така че "анимизмът" (което не е точното определение), е достатъчно "ултимативен" да се запази навсякъде, където християнството не е имало възможност за пълно политическо господство и контрол, и да се завзема обратно територии, от които християнството или комунизма са го изместили (като напр. в Русия).

Човек наистан може да си мечтае да "манипулира" аспектите на вселената - е, това е обичайната заблуда на "маговете". :mrgreen: Освен да минипулират със своето иго те едва ли могат да се похвалят с нещо... icon_flowerface
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот sanguinary » 30 Юни 2009, 00:25

nikoj написа:Аууу, интересна тема, пълна с маса глупости.

И ти какво? Реши, че са твърде малко ли? :mrgreen:
Първото ти включване изобщо няма да го коментирам.
За второто, само ето това.
nikoj написа:Ако шаманизмът /анимистична концепция/ беше ултимативен т.е. достатъчно добър за да просъществува във всяко време, той нямаше да бъде изместен от вещерските, политеистични и монотеистични концепции.

Не съм сигурен, че е правилно, вещерството или която и да е форма на 'магьосничество', да се разглеждат, като алтернатива на шаманизма, а още по-малко, като по-добрата алтернатива. Те дори не са в конфликт помежду си и ...изобщо нямат ...почти нищо общо. Същото би било, ако да речем... твърдиш, че нестинарството е изместено от чалгата.

Black Wolf написа:Така че "анимизмът" (което не е точното определение), е достатъчно "ултимативен" да се запази навсякъде, където християнството не е имало възможност за пълно политическо господство и контрол, и да се завзема обратно територии, от които християнството или комунизма са го изместили (като напр. в Русия).

Ставаааай страна агромнаяя!!! drunk
Ами да. Ето, тук сме си имали и от комунизма и от християнството, предоволно и при това доста висока концентрация, пък я виж сега - шамани, с лопата да ги ринеш. После, не била "ултимативна концепцията"! Дрън-дрън.

Black Wolf написа:Човек наистан може да си мечтае да "манипулира" аспектите на вселената - е, това е обичайната заблуда на "маговете".

Бай Вълчанес, ако това си го сложа за подпис, как ще ме таксуваш? :mrgreen:
Аватар
sanguinary
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 422
Регистриран на: 04 Яну 2006, 07:43

Мнениеот Black Wolf » 30 Юни 2009, 05:17

В Сибир и Центр. Азия през комунизма шаманите бяха преследвани, вкалвани в затвора, в лудницата и пр. Шамаизмът беше минал в нелегалност, така да се каже. През последните 20-ина години се наблюдава истинско възраждане - шаманите излязоха на светло, практикуват си съвсем легално, даже в някои републики, като напр. Якутия, Тува и др. шаманизмът се прокламира като "национална идеология". :wink:
Нещо подобно се случва и в САЩ - преди Акта за свобода на коренните религии от 1978 г. много шамани са преследвани по почти същия начин...
Просто да се чуди човек доколко близки са били нещата при флагмана на свободата и демокрацията и при "империята на злото"... :mrgreen:

sanguinary написа:Бай Вълчанес, ако това си го сложа за подпис, как ще ме таксуваш?

Влачи! Халал да ти е! :mrgreen:
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот Lord Voldemor » 31 Юли 2009, 01:35

Животното на силата е голям помощник но с времето подчинява приносителя си,или най-малко служи като патерица за здрав човек.Оставете орехите и помослете над това,моля.
ЕДНО
Аватар
Lord Voldemor
Модератор
 
Мнения: 417
Регистриран на: 28 Апр 2009, 22:42
Местоположение: Навсякъде където насоча мисълта си

Мнениеот м Лъчезар » 31 Юли 2009, 09:43

Lord Voldemor написа:Животното на силата е голям помощник но с времето подчинява приносителя си,или най-малко служи като патерица за здрав човек.Оставете орехите и помослете над това,моля.

Това по-скоро се отнася за демоните . Но аз не знам човек който е опознал животното си на силата и има практики с него и да не иска да се слее с него на 100% . Също така "преносител" не е точна дума а си е грешна . Както казах това не е демон .
С изказваето за патериците показва че не си запознат на практика с животното на силата . Никога не може да се окаже патерица за здрав човек . Може само да помогне но не и да навреди а това че човек може да се почувства нищо без него е истина . Човек със слаба връзка с животното/животните си Е БОЛЕН ЧОВЕК .
Адът е тук на земята
Аватар
м Лъчезар
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 71
Регистриран на: 16 Апр 2009, 06:40

ПредишнаСледваща

Назад към Магия

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия e 1 потребител :: 0 регистрирани0 скрити и 1 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта