Прошката

Форум за Напреднали и начинаещи, които биха желали да усъвършенстват своите знания в областта на Магията. Теория и практика на системите за развитие на Ума, Духа и Тялото. Техники за самоусъвършенстване.

Модератор: ultramarin

Мнениеот Raya » 20 Фев 2008, 14:18

Всеки, който се занимава със себе си се е сблъсквал с ограниченията, които сам си е поставил и които го дърпат назад към минали събития и хора. В много учения се дава отговор на това как да се откъснем от миналото си, как да се освободим от вината,която изпитваме и от болката, която някой ни е причинил. Метода звучи просто-прошка. Защо ни трябва? През живота си съзнателно или не сме наранявали много от хората, които обичаме, също много хора са ни наранявали. Когато си припомняме тези обиди емоционалната рана отново се отваря и ние наказваме пак и пак хората, които са ни причинили несправедливост, а също и себе си затова, че сме им позволили да ни наранят, за това че ние не сме били справедливи и сме причинили страдание. Има много методи, които да ни дистанцират от това-да се опитаме да забравим, да отмъстим, да избягаме в друг град на друго място, да се надяваме тези хора да си 'намерят майстора'...Но всички тези методи са неефективни и имат само временен ефект. Емоционалната отрова трябва да бъде изцяло премахната, а не само подтисната, за да избие по друг начин и по друго време. За това служи прошката.
Не е нужно да следваш някаква традиция или да си религиозен, за да простиш. Прошката означава любов към себе си на първо място. Тя няма за цел да направите равмносметка на някакво минало събитие, за да решите кой е бил прав и кой крив, дали действието е било заслужено или не, дали някой трябва да бъде наказан или как. Да простиш истински означава да погледнеш какво се е случило 'през очите на орел'-да видиш ситуацията отстрани, да осъзнаеш, че тя вече не е реална, а само сън в ума ти и просто да я оставиш. Така свобождаваш себе си, а освобождаваш и другите вплетени в ситуацията, ставаш малко по-осъзнат, научаваш някои неща за себе си, които досега не си и предполагал и преминаваш още едно от своите ограничения.
Намерих един сайт http://www.withforgiveness.com/ , който желае може да го посети.
тра-ла-ла...
Аватар
Raya
Модератор
 
Мнения: 96
Регистриран на: 06 Яну 2008, 15:54
Местоположение: Neverland

Мнениеот venus » 22 Фев 2008, 18:21

Много хубава тема, Рая. Напълно съм съгласна с това, което казваш.

Аз много харесвам системата на Норбеков. В програмата му има специална част, наречена медитация за прошка - тогава, когато го изпитах, осъзнах, какъв товар влачим на гърба си под формата на обида, омраза, агресия, и че всичко в крайна сметка се връща срещу нас. Това е един непрекъснат стрес за тялото и душата. През последните месеци се позанимах с това да се върна назад в миналото си (нещо, което правя по изключение) и да преразгледам всички проблемни отношения, които си спомням. И действително установих, че всеки път, когато съм се чувствала обидена, огорчена, проблемът е бил в мен - в моите очаквания към хората. Когато на мен са ми се обиждали, е защото са имали прекалено големи очаквания към мен.

За мен беше много полезно да преосмисля отношенията си с хората в моя живот, а в момента търся рецепта за борба с очакванията, по-трудната част :)


Медитация за прошка
М. Норбеков
Пример за пречистваща медитативна прошка, която премахва негативните натрупвания в душата.


Затворете очи, влезте в ролята на тъжен несретник. Вие сте в празен киносалон. Наоколо е тъмно. Екранът засега е празен, но вие знаете, че филмът ще е за вас. Как е направен, за какво се разказва, не знаете. Тревогата ви нараства, прорязва ви болка. Всичко скъпо, което сте имали, си е отишло безвъзвратно, сякаш не е било: в миналото си виждате само неприятности, разочарования, унижения, обиди... Паметта ви връща към тях, продължава нататък, към младостта, към детството... първите горчивини... празна обвивка вместо бонбон... съседчето ви взима играчката... и още нещо. и още, и още...

Екранът светва, там се движат някакви силуети, сенки, лица... Вглеждате се без напрежение, образите стават все по-контрастни, започвате да разпознавате някои лица. Вижте, това са хора, с които животът ви е срещал. Мнозина са ви карали да страдате, на други вие сте вгорчавали дните... Никого от тях не сте викали тук специално, но те са дошли, те са тук, следователно и те, и вие имате нужда от тази среща. Следователно трябва да поговорите с всеки. Мислено влезте през екрана, станете участник в действието, кажете на всеки, който ви е обидил, нещо от рода на: "Да, ти навремето направи нещо, от което много ме заболя. Ужасно мъчно ми беше, но всичко е вече минало, вече го няма - аз ти прощавам!..." Не се задържайте при никого за по-дълго, вървете от човек към човек, но говорете с всеки, дори с хора, които не познавате, изслушайте всички и им простете, и поискайте прошка от тези, на които вие сте причинили болка. Дръжте се нежно с всички, особено с близките си. Близките ни причиняват най-големи страдания, но те често не знаят какво правят... простете им всичко. Ако сълзите ви бликнат, не ги сдържайте... Плачете, плачете, сълзите носят облекчение, с тях изчезва всичко, което ви е мъчило и потискало, всичко, което повече няма да се върне.

Стоп!
Мислено си кажете: "Достатъчно, бях в миналото, но само защото аз го поисках. Вече не съм това, което бях по-рано, животът ми е истински. Лошото, което е било, няма нищо общо с мен, в мен няма място за него. Да, в живота ми имаше много грешки, обиди, огорчения и разочарования, но аз живея, значи съм имал силата да надмогна лошото, следователно ще имам силата да продължа напред, правя всичко по силите си, за да не стана както едно време, искам да съм нов, друг човек... Вече съм друг. Мисля, чувствам, дишам — и това само по себе си е щастие, а по-рано не го разбирах и не го ценях. Всичко, необходимо за щастието, е с мен и в мен, имам цел в живота и нищо не ми пречи да се движа към нея. Млад съм, уверен съм в силите си, ще направя всичко възможно животът ми да е пълноценен, щастлив - знам, че ще успея." (Ясно формулирайте конкретната си цел, движението към която ще изпълни живота ви с радост, със смисъл. Деца, семейство, работа... Всеки с приоритетите си.)

Ако успеете да направите тази тренировка на нужната вълна, ако успеете искрено и от все сърце да простите на засегналите ви всички стари и нови огорчения, ще почувствате неимоверно облекчение, сходно дори с блаженството. Душата ви ще се освободи от тежкия гнет.
Аватар
venus
Модератор
 
Мнения: 542
Регистриран на: 12 Окт 2007, 09:36

Мнениеот Raya » 22 Фев 2008, 21:14

Да, това е един много добър вариант за освобождаване от миналите връзки и точно от негативните неща.
Толтеките имат практика наречена Пегледа. Тя е застъпена както в книгите на Карлос Кастанеда и Тайша Абелар, така и в книгите на Дон
Мигел Руиз. Целта на прегледа/ спомнянето/ рекапитулацията е не само да се освободите от каквото е било в миналото, хора, събития, емоционална обремененост, модели на поведение, но и да си върнете енергията от тези събития. Предлагам прегледа от книгата на дон Мигел Руиз 'Отвъд страха':

Инвентаризация

Инвентаризацията е тази част от Овладяването на Трансформацията, чиято цел е да подложи на съмнение цялата система от убеждения, която носим. Инвентаризацията е обзор на системата от убеждения (която толтеките наричат Книга на Ада), на всичко, което знаем. Докато извършва този преглед, воинът придирчиво анализира всичко, в което вярва. Учениците на Мигел са задължени да извършват чести персонални прегледи.

Целта на това упражнение е да възроди свободната воля на човека. Инвентаризацията е вашето оръжие за атака на Паразита. Паразитът е сложно същество, родено от Книгата на Ада, от Съдията и Жертвата в нашето съзнание.

Погледнете към своето персонално съновидение. Не хитрувайте пред себе си. Щастливи ли сте или не? Инвентаризацията на вашите възгледи трябва да бъде основана на концепцията ви за щастие. Колкото по-близо сте до щастието, толкова по-близо сте до видението на земния рай.

Помнете, че вашите убеждения са ви били внушени отвън. Не сте ги избрали сами. Възгледите, които ви правят щастливи, трябва да бъдат опазени. Тези, които ви правят нещастни, могат и трябва да се преразгледат и да се изменят. Вашата задача е да препрограмирате нови убеждения, в името на избавлението от смъртта.

Свободната воля е нашето право да взимаме самостоятелни решения. Когато стъпим на пътя на воина и проявим нашата свободна воля, получаваме втори шанс да изберем това, в което ще вярваме. Основният проблем, пред който се изправяме, е, че нашето съзнание е изцяло пронизано от старата система от убеждения. Когато за пръв път започнем ревизия на системата си от стари убеждения, в началото не намираме място за новите, но с всяка трансформация на съществуващите убеждения освобождаваме пространство за новите.
Инвентаризацията е много стара практика на толтеките. Това е преглед на целия живот, на всичко, което се е случило с нас. Тя позволява да се избавим от онова, което сътворява съновидението на нашия ад.


Дихателни упражнения за очистване на емоциите


Изчистването на емоционалните отрови е твърде прост процес. Всичко, което е необходимо, са мисли за любовта и правилно дишане.
Нужно е силно да притиснем раната в нашето съзнание.

След това трябва да започнем да дишаме равномерно, повтаряйки в съзнанието си думата "любов".

Можем да прилагаме тази пречистваща процедура към стари и към нови рани. Изчистената рана заздравява от само себе си. Помнете, не трябва да се изчиства раната, като споделяте отровата с друг човек. От това отровата става по-голяма.

Като изчистите раните от миналото, ще промените всекидневния си живот и няма да обременявате душата си с емоционален "багаж". Ежедневното изчистване на емоциите, ако не веднага след тяхното възникване, то преди прехода към съня, трябва да се превърне в обикновена работа за вас. Запомнете, че при прегледа не трябва да има нито Съдии, нито Жертви.

Осъзнаването на тази концепция има огромно значение за терапията. Според толтеките, избавлението от отровите е самостоятелно, осъзнато действие. Не е нужен лекар.

Прегледът възкресява в нашия живот всички възгледи и събития от миналото, които съдържат в себе си емоционални отрови.

Мигел учи на следните дихателни упражнения:
Съсредоточете вниманието си върху дишането.
Дишайте любовта, която винаги витае във въздуха.
Вдишайте чиста любов. Издишайте чиста любов. Дишането е нашата непосредствена връзка с любовта. Дишайте любов, изчиствайки всеки изплуващ в съзнанието ви емоционален спомен.
Изчистете съзнанието. Отключете го. Нека в него се възцари пустота. Да няма никакви мисли и преценки. Тренирайте съзнанието да извиква спомени, без да се замисля. Всичко, което си спомняте, има значение. Доверете се на прииждащите спомени.
Призовете волята, за да извиква спомена за отминалите емоции.
Обърнете се към волята с молитва за извикване на спомени.

Вариации на дихателното упражнение за жени

Призовете волята, усетете биенето на сърцето. Преместете биенето на сърцето в матката. След това преместете волята в матката.
Преместете там и дишането.
Пристъпете към прегледа на емоциите.
Позволете на спомените спонтанно да изплуват в съзнанието ви.
Процесът ще стане още по-силен, ако свържете матката си с пълната луна.
тра-ла-ла...
Аватар
Raya
Модератор
 
Мнения: 96
Регистриран на: 06 Яну 2008, 15:54
Местоположение: Neverland

Мнениеот venus » 23 Фев 2008, 07:35

Благодаря ти, Рая. Ще пробвам и тази техника :-)

Направиха ми впечатление две неща - че трябва да се извършва ежедневно изчистване на емоциите и то преди съня (вероятно за да не се допусне "покълването" им в подсъзнанието). И второто - че не трябва да има нито съдии, нито жертви - тоест, трябва да преглеждаме ситуациите без да се отдаваме на чувството на вина, защото то подсъзнателно ще ни заведе до саморазправа със себе си. Трябва да се обичаме, да си прощаваме, но и да сме упорити по пътя на промяната.
Аватар
venus
Модератор
 
Мнения: 542
Регистриран на: 12 Окт 2007, 09:36

Мнениеот Raya » 23 Фев 2008, 14:37

Точно така, venus. Също самия преглед може да се прави и насън. Когато свикнеш с него и особено ако го правиш преди заспиване има вероятност да продължи и в съня ти. Може да сънуваш човек, на който правиш преглед, някоя случка, а дори да сънуваш нещо, което ти се е случило или си сънувал и преди и да промениш случващото се. В друг форум, един човек обяснява, че Прегледа отключва всички блокажи и много други неща, че те променя, но заедно с това ти дава възможности за осъзнато сънуване и куп други неща. Това е базисна техника. Тайша Абелар обяснява в едно свое интервю, че това е техника използвана от древните, за да си спомнят, но в последствие се превръща в техника за връщане на енергията. Прави се списък, който да систематизира прегледа, така върви по-гладко, обикновено се започва със сексуалните връзки, защото те са най-енергоемки. Това е в общи линии за прегледа.
Ето още няколко варианта за 'ритуал' на прошката:

• Създайте ритуал на прошката, който да изчисти всичката негативна енергия от вашето тяло. В медитация си представете, че говорите с хората като им задавате въпроси, изпращайки им прошка и любов. Усетете признателността им за свободата, която им давате.
• Направете списък с нещата, за които искате да простите или напишете писмо на прошката и го изгорете с молитва и отдаване на благодарност.
• Намерете предмет, който представлява някой на който не можете да простите или някаква ситуация- снимка, камък или някакъв друг символ или каквото и да е- после го изгорете или заровете, или го пуснете в някоя река или езеро.
• Каквото и да правите следвайте сърцето и бъдете сигурни, че ще се чувствате сякаш огромен товар се е махнал от вас.
• Може да свалите целя ‘Дишане за прошка’-упражнение от 8 глава на новата книга на Брад, от : http://www.brandtmorgan.com/
тра-ла-ла...
Аватар
Raya
Модератор
 
Мнения: 96
Регистриран на: 06 Яну 2008, 15:54
Местоположение: Neverland

Мнениеот venus » 09 Мар 2008, 11:56

Днес е Сирни заговезни или Прошка.

Прошката е мисловният духовен и емоционален акт на освобождаване от чувства като гняв, раздразнение и негодувание, насочени към друг човек, заради сторени от него нежелани действия или нанесени обиди. Прошката не означава подтискане на гнева и раздразнението, а напълното освобождаване от тях чрез осъзнаване на причините, довели до появата на тези чувства и оттам — намирането на по-рационален начин за преодоляване на дразнителя. Прощаването има значение най-вече за прощаващия, тъй като той се освобождава от негативните си емоции и добива отново възможност за обективна преценка на фактите, свързани с другия човек, въпросната нанесена обида или нежелано поведение.

Прошката в християнството


Прошката заема основно място в християнската етична система. В рамките християнската етика прошката не е просто еднократен и символичен акт, при който „се приемат или поднасят извинения” от или на някого, а всеобщ и вседействен акт, който се разпростира върху всичко окръжаващо, акт на вътрешно пречистване и смирение, което се отнася не само конкретно към едно или друго конкретно явление, а спрямо всичко заобикалящо, познато или непознато.

Важно е да се отбележи, че актът на опрощението не изисква непременно покаяние или осъзнаване от страна на този, спрямо когото е отнесен. Според християнската концепция опрощение може да даде единствено Бог, но всеки един вярващ е длъжен да прощава въпреки, или по-скоро независимо от всичко.

В църковния календар прошката се свързва с т.нар. Неделя сиропустна – последния ден преди началото на Великия пост. Идеята е, че преди началото на този най-важен за християнството пост, човек трябва да е простил и да е получил прошка от ближните си. Всъщност традицията, свързана със Сиропустната неделя е преди всичко знак – опрощението трябва да е неотменима част от духовния живот на християнина във всеки един момент.


Прошката в юдаизма

Още в Стария завет прошката заема значимо място. Там обаче тя е по-скоро акт на добра воля, отколкото нравствена повеля. С развитието на юдаизма обаче, особено при талмудическата традиция, прошката се превръща в основно нравствено понятие със значение, сходно с това, което има при останалите религии.


Прошката в източните религии


В религиите на Изтока прошката отново има важно значение, но самият термин „прошка” е сравнително неуместен – поради езиковото различие, в източните религии понятията, свързани с „прошка” само частично съвпадат с това, което е възприето от европейската терминология. В западния свят е възприета терминологията, наследена от елинизма и юдаизма, и преосмислена от християнството. Така думата „прошка” се разбира и като формалния акт на даването-получаването на извинение, и като висша морална ценност. Съществуват и множество междинни нюанси, които пак се обозначават по същия начин. Източните религии боравят с друга терминология, поради което е трудно да се даде точен съответен термин, който да е превод на „прошка”.

В даоската система прошката е необходимо условие за постигане на У Дзи – „пустотата”.
В будизма и индуизма е задължителна при очистването от наслагванията на кармата.
В шинтоизма е мистичен акт, свързан с обредност, при който човекът, който го е извършил, се предпазва от силите на „чуждите” зли помисли.


Wikipedia
Аватар
venus
Модератор
 
Мнения: 542
Регистриран на: 12 Окт 2007, 09:36

Мнениеот Raya » 15 Мар 2008, 18:48

Така. Някои лични наблюдения в процеса на работа по темата. В процеса на припомнянето какво се случва? Осъзнаваш, че действията ти от миналото са резултат от самолюбието ти, оная хубавата трибуквена дума 'его', но нека го наричаме самолюбие. Не го бъркайте с любовта към себе си, не е същото, дори може да се каже, че е противоположно. Получава се едно откъсване, ако се прави правилно просто нещата и хората, с които си имал проблеми или дори само разговори в миналото не ти влияят вече. Травмиращите случки губят значение, наблюдаваш себе си и другите отсрани, ядосваш се по-рядко, контролираш се по-добре, осъзнаваш неща, които си мислел, че знаеш, но скоростта с която ги проумяваш се удвоява. Увеличава се потенциала ти за всичко, самодисциплината ти се покачва, започват да са ти приятни занимания, които преди са ти се стрували бреме, сменяш изцяло поведението си и начина си на мислене, разбиваш моделите си, стереотипите се разпадат, осъзнатостта се покачва. Усещаш се и се улавяш кога си ти и кога ти е самолюбието, разбираш по-добре и приемаш по-лесно другите хора, дразниш се много по-малко, губиш насладата от това да се оплакваш, да се ядосваш, да се вайкаш, да съдиш, да наказваш себе си и другите. И още един бонус, който в момента проучвам-моментно материализиране на желания. Например мислиш за някой, който много искаш да чуеш или видиш и след ден два без причина ти се обажда, искаш нещо и се концентрираш върху него и то се проявява. Много от вас знаят за какво говоря и се подсмихват в момента, казвайки си 'Ми аз това го мога, за кво ми е да се ровя в миналото.' Всъщност моментното проявление и осъзнатото сънуване са само резултат и последствие от преразглеждането на миналото. Освобождаването е основното и насладата да се смееш на нещо, за което преди би плакал, защото виждаш как хората си хабят енергията да подържат някакви нелепи образи за себе си и можеш лесно да разбереш защо действат по определен начин. Ако към това добавим и умението да не приемаш нещата лично и да не се взимаш насериозно, като в процеса на припомнянето разбиеш тотално образа, който досега си градил и за който вече изобщо не ти пука, нещата доста се улесняват и живота става повече от забавление и себереализация в пълния смисъл на думата.
тра-ла-ла...
Аватар
Raya
Модератор
 
Мнения: 96
Регистриран на: 06 Яну 2008, 15:54
Местоположение: Neverland

Мнениеот venus » 28 Апр 2008, 06:45

"Прошка е не да забравим извършена несправедливост - това е нашето разбиране, което ни позволява да отстраним емоционалното въздействие на тази несправедливост от себе си. Когато не задържаме тези емоции и разберем реакциите на другия човек, ние вече сме му простили."

Moon Singer
Аватар
venus
Модератор
 
Мнения: 542
Регистриран на: 12 Окт 2007, 09:36


Назад към Самоусъвършенстване

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 8 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 8 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта