Разлика между духовно усъвършенстване и магия

Форум за Напреднали и начинаещи, които биха желали да усъвършенстват своите знания в областта на Магията. Теория и практика на системите за развитие на Ума, Духа и Тялото. Техники за самоусъвършенстване.

Модератор: ultramarin

Стремя се

да постигам желанията си и това ми е достатъчно
14
14%
да опозная себе си, да усъвършенствам духовните си способности
73
75%
все още не мога да преценя
10
10%
 
Общо гласове : 97

Мнениеот paparosko » 23 Авг 2008, 13:40

Cath,

Мислих, че ще се досетиш, но както и да е.
Имах предвид, че цитираш неща, които са написани през комунистическия режим.
Е как може да ги взимаш за чиста монета, когато комунистите отричаха Бог, Окултизъм, Магия и всичко свързано с тях, а в това число и медитацията.
Ето на, според теб и цитирания речник, ти вярваш, че медитация е: Размишление, самонаблюдение. Или малко съчинение, брошура на философска или религиозна тема.

Ако мислиш, че наистина това е медитация, моля, медитирай си колкото желаеш - размишлявай, самонаблюдавай се, съчинявай брошури на философска или религиозна тема.

Имаш право на свободен избор, използвай го.

Пак казвам, това което пиша е мое мнение, не го налагам на сила на никой.

:)
Никога не казвай никога!
Аватар
paparosko
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 156
Регистриран на: 21 Юли 2007, 14:57

Мнениеот paparosko » 23 Авг 2008, 13:45

Cath,

Да допълня за интуицията.

А медитацията е НАРОЧЕН, т.е. СЪЗНАТЕЛЕН процес, който позволява да се активира ИНТУИЦИЯТА, за да се направи временна връзка с подсъзнанието.

Толкова ли е сложно?

:)
Никога не казвай никога!
Аватар
paparosko
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 156
Регистриран на: 21 Юли 2007, 14:57

Мнениеот Neter-Kua » 23 Авг 2008, 13:57

Cath написа:Нетер-Куа адмирации за старанието да напишеш толкова изчерпателно какво точно имаш предвид! от прочетеното стигам до простичкото заключение, че проблема се явява в това, че всички имаме различни разбирания и следваме различни течения. или казано метафорично - говорим си на различни езици. казано на твоя език - намираме се на различни честоти. :)

на моя език:

Интуиция - (лат. intuitio) 1. Усет, догадка, проницателност, прозрение. 2. В идеалистическата философия - "непосредно" достигане на истината без помощта на научния опит и логическите заключения.

Медитация - (лат. meditatio) 1. Размишление; самонаблюдение 2. Малко съчинение, брошура на философска или религиозна тема

мисля, че разликата е очевидна. медитацията е съзнателно действие, докато интуицията не е. какво цели медитацията вече е друг въпрос.

не очаквам всички да мислят като мен, просто когато не сме на едно мнение е добре вместо да се нападаме да проявяваме разбиране като едни по-вибрационно развити хора, каквито твърдим, че сме. :wink:

а колкото до агресията - не визирах теб, а като цяло форумците и мненията им.

Хайде със здраве! :)



Cath, напълно разбирам това което казваш,но търсенето на етимологията и речниковото значение на думите е стъпка назад по отношение на дискусията тъй-като още по-горе направих едно уточнение чиято цел беше да насочи вниманието не към разликата между думите извън какъвто и да е контекст а семантичното взаимодействие между тях и целия ми предишен постинг имаше за цел да докаже именно това,цитирам:

Как да раберем, че твърдението, че медитацията и интуицията са две различни неща е невежо? Всъщност това е твоето тълкуване на цитирам:"Интуицията не изисква медитация - точно обратното" изводът от което всъщност е че медитацията пречи на интуицията(нещо което намирам за крайно нелепо,това че има и други начини за развитието на интуицията не значи че медитацията пречи на интуицията



Да приемем че медитацията е действие а интуицията е състояние, тогава следва ли да отречем връзката между тях при положение че въпросното действие води до желаното състояние.Това би било грешка и основния въпрос е не дали вярваме, че те са едно и също или дали между тях има връзка а в това от какво се лишаваме ако вярваме в обратното. Затова не смятам че целите на медитацията са друг въпрос само защото това че речниковото значение на думата "Медитация" не предвижда семантичното и взаимодействие с думата "Интуиция". Да наистина хората често говорят на различни езици но за мен всичко се свежда до това да владееш колкото се може повече езици, което може да е единствено и само в твоя полза.

Humbly
Neter-Kua
I will create as I speak.
Аватар
Neter-Kua
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 77
Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:35
Местоположение: Inarijarvi

Мнениеот ludvig » 23 Авг 2008, 18:25

kakto i da e за мен самия аз не смятам да се отказвам от медитацията та нали именно от нея започнах дори използвам почти всяка свободна почивка за медитация пък кои какво ще да казва разбира се сега от дистанцията на времето забелязвам доста промени у мен в положителна насока но това си е мое мнение както казва Нетер Куа пък и иогите изобщо всяко твърдение трябва да изхожда от личен опит
Аватар
ludvig
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 107
Регистриран на: 04 Май 2008, 12:56

Мнениеот Cath » 24 Авг 2008, 11:08

Папароско,
виждам, че тук имаме някакво много странно отношение към комунизма и се чудя, тъй като си написал, че си на 78 (което едва ли е вярно), дали ти изобщо имаш някакъв спомен от комунизма. речникът, който цитирам е от 1970, а не от 1978 година. току що обърнах внимание. тъй като силно ви интересува тоя речник и стана голям проблем - това е Речник на Чуждите думи, който е издавам по времето на окултно осакатеният комунизъм. :wink:

Нетер-Куа интуицията била състояние? :? хубаво, нека да приемем. пак ще повторя, защото явно се налага - тук спора е за Медитация и Интуиция, а НЕ за резултатите от тях; и да повторя и още нещо - аз много добре ви разбирам теориите. и как решихме, че интуицията е част от подсъзнанието, ами ако не е? то тогава цялата ви медитативно-интуитивна теория отива по дяволите? иначе да, медитацията развива подсъзнанието.

сега спокойно можете да ме убиете с камъни.
или да ме пратите в Белене. laughing9

Лудвиг, чак пък да изпозваш всяка свободна минута за медитация? мисля, че е малко прекалено.
това ми напомня едно по-горно мнение:

"живейте си живота"
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот ludvig » 24 Авг 2008, 12:53

аз точно това и правя въпрос на гледна точка за някои може и да е прекалено за други недостатъчно :))всичко е до светоусещането на индивида и разбирането за начина на изживяването на живота :)) успех в споровете да му мисли този които се ядосва за глупости :))
Аватар
ludvig
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 107
Регистриран на: 04 Май 2008, 12:56

Мнениеот paparosko » 24 Авг 2008, 14:12

Cath,

Аз разбрах твоето мнение, а сигурно и ти си разбрала моето мнение по въпроса.

Виждам, че дискусията започва да излиза от добрия тон и да създава напрежение.
Затова се ваздържам да отговарям на последния ти постинг по темата.

Лек ден!

:)
Никога не казвай никога!
Аватар
paparosko
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 156
Регистриран на: 21 Юли 2007, 14:57

Мнениеот venus » 24 Авг 2008, 16:36

Интуицията за мен е осезаема връзка между съзнанието и подсъзнанието в будно състояние. Както я описва един любим автор - знание отникъде, глас без думи, размисли без мисли, звук без сила. Аз наричам това състояние звука на тишината - осезаемо усещане за неосезаемо присъствие. Очевидно, че за да достигне до съзнанието тази подсъзнателна информация, то трябва да е умиротворено, а един от начините за постигане на това е медитация.

Интуицията, за мен поне, е единственият верен ориентир на човека в следването на собствения му духовен път, вътрешният глас, който никога не ни подвежда. В отделни моменти ми се е случвало да загубя тази връзка - чувствам се като зрящ слепец, напълно безпомощна... в такива моменти всъщност човек осъзнава какво притежава.

При някои хора интуицията е много силна и почти не зависи от общото състояние; човек, който разпознава душевните си състояния, наистина има дар. При други се проявява при предстоящи доста стресови ситуации - къде като ясно, къде като по-смътно чувство, често дори само по време на сън, когато съзнанието е изключено. Има и хора, които се движат на автопилот - не че нямат интуиция, но даже и не осъзнават какво имат и какво се случва. При всички случаи интуицията може да бъде развита - с медитация. Медитацията разширява съзнанието.

Като цяло обаче, на всички ни е познато усещането на покой на ума, на хармония, което благоприятства интуитивното усещане, както и силните емоционални състояния, които заглушават всякакво вътрешно чувство. Така че, всяка техника, която балансира емоциите и снижава интензитета им - каквато е и медитацията - подпомага интуицията и то твърде много. Който не го е правил, може да се опита да погладува например - след няколко дни ще се чувства като антена към Вселената.

И не на последно място - връзката съзнание-подсъзнание е дувпосочна. В подходящо състояние на съзнанието от една страна получавме "чиста" информация (неизкривена от сетивата и преценките на ума), а от друга - можем да подаваме директни съзнателни команди към подсъзнанието.

И лично аз, с извинение към децата от форума, все пак ще се доверя на споделеното от адептите и на опита си. А който иска да си троши главата - моля, има свобода на избор.
Аватар
venus
Модератор
 
Мнения: 542
Регистриран на: 12 Окт 2007, 09:36

Мнениеот ludvig » 24 Авг 2008, 19:35

аз също смятам да се доверя на адептите на иога и натрупването на на опит в практиката и смятам че с практиката повечето въпроси ще намерят отговор
Аватар
ludvig
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 107
Регистриран на: 04 Май 2008, 12:56

Мнениеот puntina » 25 Авг 2008, 07:03

Всъщност все си мисля,че повечето от нас са се насочили към магията ,за да търсят отговори на въпросите си,за да могат да дадат обяснение на случващото се около тях и за да опознаят света в една друга светлина. Аз лично се насочих натам,за да опозная света и не само... Всъщност от много малка имам много странно мислене,което с времето се измени,но много е странно,но баба ми едно време разказваше ,че дърветата говорели и цветята говорели. Караше ме да се заслушвам в тишината и да чувам гласовете им.Не знам как е ставало,но винаги когато отглеждахме цветя и аз чувах гласовете им,винаги израстваха красиви,големи и здрави. Сега се сетих,че когато бях на около 7-8 години с една приятелка (чиято майка мисля,че се занимаваше с вещерство) седяхме под едно дърво и си говорехме с него. Гушкахме го и много си го обичахме,но един ден ,то сякаш ни каза,че ще бъде отсечено и на другият ден вече го нямаше.
Сещам се и друго нещо,значи била съм пак там 7-8 годишна,помня че когато си помислях ,че искам да духа по-силно вятъра или да се засили дъжда,слънцето да грее по-силно или луната да ме гали с лъчите си,винаги сякаш ставаше. В 7ми клас забелязах,че винаги ,когато съм тъжна или заплаквам,от ясно времето се смрачава и завалява дъжд,или просто се смрачава.
Така постепенно започнах да усещам много и различни неща,да сънувам тайни и отговори ,да търся решения,да търся истината. Започнах да си купувам книги за окултизъм,да ги попивам ,да се упражнявам. Започнах да говоря с баба ми по тази тема и с леля ми,разбрах ,че някога и леля ми се е занимавала със същите неща като мен сега,а баба ми има точно някаква много странна дарба да вижда картини от бъдещето и да чува,да предвижда. Преди време бях чула от някого,че ни нарича "вещиците" ,а майка ми неотдавна потвърди това твърдение,тя каза следното :"Всички ,които сме деца на баба ти имаме някаква дарба,ние сме семейство от вещици.." Майка ми едно време е можела да гледа на карти и да усеща някои неща,да вижда в бъдещето ,сънувала е. Леля ми гледа на кафе и карти,също сънува,тръгна по пътя на телекинезата и в момента се занимава с това. Баба избра църквата ,защото някой се свърза с нея и й каза за едно място ,на което трябваше да се построи църква. За голямо очудване ,обаче потърси помощ от мен за защита. Майка ми се занимава в момента с астрология,след моето раждане дарбите й отслабват. А ето стигнах и до мен, на мен дарбата ми е да сънувам,да усещам,пертърпявам понякога астрална проекция,мога да гледам на карти,понякога и лекувам (но там още не съм съвсем задобряла). Но тези неща у мен са се развивали с много,много време и отново не мога да кажа ,че съм съвсем задобряла. Просто всичко това,което написах тук е ,защото искам да кажа,че аз тръгнах към магията,за да я изуча,за да взема малко от нея и да си помогна ,за осъвършенстване. :)
Аватар
puntina
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 185
Регистриран на: 02 Дек 2007, 00:38

Мнениеот tanarel » 25 Авг 2008, 18:51

Cath написа: медитацията е съзнателно действие


Е точно това не е вярно , и това не е мое мнение само , при
настъпване на състояние на медитация - няма деиствие !
медитацията се предхожда от концентация при която тече
мисловен процес в главата , конц е предхождащата стъпка
след което настъпва медитация - състояние при което липсва
каквото и да е ментално деиствие т.е изчезва постояното
бръщолевене което е характерно за норм състояние на съзн ,
мед не е съзн деиствие , мед е състояние на чисто съзнание ,
но с уточнението , че е много грубо казано чисто съзнание .
Do what thou wilt.
Аватар
tanarel
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 146
Регистриран на: 23 Дек 2006, 11:12

Мнениеот Cath » 07 Окт 2008, 10:34

добре, да приемем действително, че

tanarel написа:мед не е съзн деиствие , мед е състояние на чисто съзнание ,
но с уточнението , че е много грубо казано чисто съзнание .


хайде сега ми го обясни като на малоумна, за да разбера точно какво би трябвало да означава. :wink:
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот tanarel » 07 Окт 2008, 17:36

Cath написа:добре, да приемем действително, че

tanarel написа:мед не е съзн деиствие , мед е състояние на чисто съзнание ,
но с уточнението , че е много грубо казано чисто съзнание .


хайде сега ми го обясни като на малоумна, за да разбера точно какво би трябвало да означава. :wink:



Здравеи :P

Няма лесен начин да бъде обеснено с думи , тези които преживяват
истинските медитативни състояние необичат да говорят за тях , тъи
като е невъзможно да бъдат обеснени чрез думи , но общо казано
това е различно състояние на нормалното ти съзнание , но не само..


аз съм имал случаи в които съм си вкарвал съзн в състояние при
което дори да знам, че всеки миг до мен ще експлодира ядр бомба
пак няма да се помръдна ,просто тогава нищо не ме интересува , за
подобно спокоиствие , блаженство и .тн говорим
, но това не е мед

давам ти едно видео където един мастер говори за това какво е мед ,
тои говори за източна практика и система отначало , така че ако не ти
се гледа, си
цакни към средата, там изеснява какво е медитацията.

линк
Изображение
Do what thou wilt.
Аватар
tanarel
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 146
Регистриран на: 23 Дек 2006, 11:12

Мнениеот ludvig » 07 Окт 2008, 18:07

ti говориш за самадхи или немислене и за психизмът които се развива у медитиращият че дори и хора да има около него или някакъв шум или движение не могат да го притеснят и концентрацията или медитацията продължава това се развива с времето що се отнася до тва какви са усещанията при медитация в различните степени на развитие не мисля че се много различни за различните хора линкът които си дал е на англииски и не ми върши работа затва ще си остана с моите си медитации :))
Аватар
ludvig
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 107
Регистриран на: 04 Май 2008, 12:56

Мнениеот tanarel » 07 Окт 2008, 18:38

Самадхи не е немислене , самадхи означава ''с чисто съзнание''
''космическо съзнание '' и.тн просто прекалено много бъркате
термините и така се оплитате ,несъм преживявал нито
самадхи, нито медитация !
Do what thou wilt.
Аватар
tanarel
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 146
Регистриран на: 23 Дек 2006, 11:12

Мнениеот ludvig » 07 Окт 2008, 18:49

ок нека бъде както кажеш азз самият смятам че термините са безполезни и наблягам на практиката
Аватар
ludvig
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 107
Регистриран на: 04 Май 2008, 12:56

Мнениеот paparosko » 02 Фев 2012, 11:59

Та каква в крайна сметка е разликата между духовно усъвършенстване и магия?

:mrgreen:
Никога не казвай никога!
Аватар
paparosko
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 156
Регистриран на: 21 Юли 2007, 14:57

Мнениеот degagement » 01 Мар 2012, 23:04

И от магията и от самоусъвършенстването научих едно нещо:
Нямат никакъв смисъл, ако ежедневният ни живот не се подобри след практиката.

Би трябвало през няколко месеца да се виждат подобрения във отношенията с околните, в семейството, на работа, дори в материално естество. В противен случай, при липса дори на дребни подобрения, това може да означава само едно: поели сме по грешната пътека, кривнали сме от пътя си. Не пътя на магията или самоусъвършенстването, а от собствения си път като човешки същества.

Преди да можем да задоволим потребността си от самоусъвършенстване или магия, трябва да сме хапнали, да сме под покрив, да сме здрави, да имаме нормална човешка комуникация. Проблема е, че тези проблеми най-бързо и най-пълно се решават подпомогнати именно от магическата практика и самоусъвършенстването.

Не ни трябва разлика между магия и самоусъвършенстване, нито трябва да ги отделяме от живота като цяло.
Май сега разбирам какво означава споменаването на принципа на живота :)
Просто имам необходимост да пиша по разни форуми почти безконтролно, за да откривам тайните :)

Мисля, че е необходимопросто да следваме живота. Не да си намираме нови описания и класификации.
Класификациите са за удобство, не да се вторачваме в тях, за да останем слепи за същността на търсенето ни.
Аватар
degagement
Модератор
 
Мнения: 541
Регистриран на: 08 Май 2007, 20:00

Мнениеот Mixael » 12 Мар 2012, 19:41

Няма разлика. Духовно усъвършенстване е магия, и магията е духовно усъвършенстване. И в двете има трансформация, алхимия или все тая как ще се нарече едно развитие. Когато е неразбираемо, се слагат думи като магия, която обобщава някой качества. Но вместо магия мога да използвам думи като трансформация и материално проявление... думи и описания.

Относно интуицията, тя, може да бъде изключително резултатна, единствено при условие че индивидът притежава смелостта и личната сила да извършва целенасочени действия под нейно ръководство.
921
Аватар
Mixael
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 148
Регистриран на: 23 Дек 2004, 00:31

Мнениеот knikolaeva31 » 23 Яну 2013, 15:25

След годините на атеизъм много от нас жадно се впуснахме към търсене на духовността. В Интернет има множество публикации разкриващи ни един нов свят достижим чрез окултни практики. Наскоро попаднах на един много интересен сайт pravoslavieto.com. На практика отговори на всички въпроси, вълнуващи духовно търсещия човек могат да се намерят сред публикуваните в електронен вид книги и брошури.
Особено впечатление ми направи сборника от беседи статии и разкази.
Аватар
knikolaeva31
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Фев 2011, 19:13

ПредишнаСледваща

Назад към Самоусъвършенстване

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 5 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 5 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта