Подредби подходящи за начинаещи

Тук задават въпросите си, начинаещите, които сега се запознавате с Таро и имат въпроси, на които искат да получат отговор.

Модератор: Cath

Мнениеот Cath » 22 Окт 2010, 11:29

Отварям тази тема, защото знам, че в момента, в който се сдобиете с таро, основната идея, която се върти в главата ви е "сега каква подредба да ползвам?" Противно на всеобщото мнение, че Подредбата Келтски кръст е подходяща за начинаещи, лично аз ви съветвам да не я ползвате, докато не придобиете по-задълбочени познания за картите. Разбира се може да я редите, но едва ли ще ви е толкова полезна, колкото ако сте по-наясно с нещата - също както повечето "завъртяни" подредби.

Не е задължително, но е много удобно, поне докато свикнете, да ползвате по-елементарни подредби за своите въпроси и тези на вашите приятели. Тук съм подбрала няколко, които са подходящи. Взела съм ги от различни източници в интернет и не претендирам за оригиналност. Всеки желаещ може да сподели още подредби, които счита за подходящи за начинаещите. Призовавам всички да споделят опита си с тези подредби - какво им харесва, какво не, с какво са съгласни и с какво не.

Ще започна с най-баналната, но въпреки това невероятно добра подредба от три карти - т.нар. "Минало, Настояще, Бъдеще" (има и отделна тема за нея, но въпреки това я споменавам).

Изображение

Както можете да се досетите 1 е Миналото, 2 - Настоящето, а 3 показва Бъдещите перспективи от гледна точка на настоящата ситуация. Много хора подценяват тази подредба защото не е атрактивна и "завъртяна", изглежда много лесна и изобщо не предизвиква каквито и да е асоциации за скрито познание у наблюдаващите - всеки може да изтегли три карти. Сложното не е в тегленето на картите, а в тяхното тълкуване. Всяка карта се отнася към огромен период от време и от много събития, а не към конкретни такива, ето защо тази подредба е подходяща за начинаещите, тъй като ги стимулира да опознават картите задълбочено и да разсъждават върху всяка карта, опитвайки се да я разберат. Някои хора, работещи с таро, дори след много години продължават да ползват тази подредба. Аз познавам хора, които са толкова доволни от нея, че рядко ползват други. Самата подредба може да се модифицира и в теглене на три карти, които да не се отнасят конкретно към дадени времеви периоди, а просто да отговарят на въпроса сега, на момента. Ако ползвате този вариант, то ще можете с времето лесно да видите какви са връзките между картите и как си влияят една на друга в подредбата. Друга модификация може да е възприемането на картите като съответно - Отговор (1), Коментар (2) и Съвет (3). Не пренебрегвайте тази подредба! Лесна е и е успешна, какво повече можете да искате? :)

Кръст - но не Келтски!

Изображение

1 - Сегашното състояние на нещата
2 - Какво да не правим, на какво да не се надяваме и/или от какво да не се страхуваме
3 - Съвет - какво да правим, как може да си помогнем
4 - Тенденция на развитие

Ето и няколко по-сложни подредби, но много приятни за начало:

Елипса

Удобна подредба, която е много ефективна при задаването на директни въпроси. Лично аз много я ползвам.

Изображение

1 - Минали влияния, имащи връзка със ситуацията
2 - Сега - влиянията, заобикалящи ви в този момент
3 - Бъдещето влияние имащо връзка
4 - Какво да се прави
5 - Странични влияния имащи отношение
6 - Надежди и страхове
7 - Краен резултат от ситуацията

Подкова

Изображение

0 - Сигнификатор - фокус на тълкованието
1 - Минало
2 - Настояще
3 - Бъдеще
4 - Най-добрият подход
5 - Отношението на хората
6 - Предизвикателствата
7 - Изходът

Дървото на Живота

Изображение

1 - Същност - вашата или тази на проблема ви
2 - Вашите предимства и недостатъци и как те влияят на създалата се ситуация
3 - Реакцията на другите спрямо вас и действията ви
4 - Как ситуацията ще промени живота ви или вас
5 и 6 - Миналото и как то влияе на настоящето
7 и 8 - Възможно развитие на ситуацията
9 - Вашите планове относно ситуацията

Важно е да се отбележи, че гадаенето с таро е доста индивидуално занимание, т.е. можете да забележите, че отговорите, които получавате всъщност не отговарят на описанията на позициите в подредбата. В такъв случай, можете да промените значението на позициите според наблюденията си без да се притеснявате.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Назад към Таро за начинаещи. Въпроси и отговори.

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 2 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 2 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта